Češi dávají e-mailům 8 sekund,
aby si získaly jejich pozornost

 

Téměř třetinu e-mailů zavřou Češi v prvních osmi sekundách. Delší dobu strávíme čtením zpráv v mobilním telefonu než na monitoru počítače, ovšem z hlediska konverzí stále vedou počítače. Nejpopulárnější jsou české e-mailové klienty například od Seznamu. S rostoucím využitím Gmailu a Apple zařízení budou častěji nasazovány interaktivní e-maily. Oba klienty totiž díky své technologii dovolují vykreslovat čtenářům interaktivní obsah.

Analýza konzultační společnosti Acomware potvrdila, že Češi obětují příchozím zprávám od firem poměrně krátkou dobu. V průměru až třiceti procentům e-mailů věnujeme méně než 8 sekund. Za tuto dobu Češi zprávu „proskenují“ očima, a pokud je obsah nezaujme, tak ji obvykle bez další akce zavřou. Na získání pozornosti příjemce zprávy tak mají firmy velmi málo času, přičemž rozhodujících je právě prvních 8 sekund. „Data také potvrzují, že uživatelé konzumují obsah e-mailu delší dobu na mobilu než na obrazovce počítače. Přibližně tři čtvrtiny příjemců vydrží u zprávy v mobilu déle než 8 sekund, v případě počítače to je pouze 56 %. Přestože Češi čtou zprávy v mobilu déle, z hlediska konverzí vedou počítače. Konverzní poměr na mobilních zařízeních ovšem meziročně stoupá,“ dodává Petr Cikán, vedoucí oddělení E-mail marketingu a technologií společnosti Acomware.

Analýza se rovněž zaměřila na to, na jakém zařízení e-maily čteme a jaké jsou nejoblíbenější prohlížeče. V posledních letech roste podíl mobilních telefonů. Aktuálně 43 % Čechů sleduje příchozí poštu ve svém mobilu. Co se týče preferovaného e-mailového klienta, mají nejvyšší zastoupení s téměř 35% podílem české klienty, přičemž největší váhu má Seznam.cz. „V tomto ohledu jde o české specifikum, protože v globálním srovnání dominují zahraniční hráči jako Gmail (28 %) či Apple iPhone (28 %). Například na Slovensku používá Gmail téměř každý druhý uživatel. Podíl českých e-mailových klientů úzce souvisí se stářím databáze kontaktů. Čím starší databázi projekt má, tím vyšší procento e-mailových odběratelů využívá tuzemské nástroje. U některých kampaní dosahuje tento podíl až 50 %,“ upřesňuje Petr Cikán.

Gmail v Česku aktuálně využívá necelých 20 % uživatelů a Apple iPhone téměř 16 %. K těmto číslům Petr Cikán dodává: „Z pohledu inovací považujeme za klíčový výrazný podíl Gmailu a Apple zařízení. Oba klienty totiž patří k leaderům v oblasti e-mailových nástrojů a již nyní podporují celou řadu interaktivních prvků, které je možné využívat a zobrazit je významnému množství uživatelů. Velkou revoluci v této oblasti očekáváme po rozšíření podpory AMP pro e-mail (Accelerated Mobile Pages for email).“ Interaktivní e-maily mohou mít řadu podob od změny obrázku při přejetí kurzorem a hamburger menu přes pokročilejší carousel či hotspots až po expertní hry či microsites. Nasazení interaktivních e-mailů slibuje lepší uživatelský zážitek z obsahu e-mailu, příležitost odlišit se od konkurence a též nárůst konverzí.

Analýza Litmus

Sběr dat k sestavení analýzy stavu e-mail marketingu v Česku byl realizován od března do dubna 2019 s využitím nástroje Litmus. Testování se uskutečnilo na 223 634 otevřených e-mailech. Do analýzy byly zařazeny pouze e-maily otevřené v České republice.


KONTAKT PRO MÉDIA

Kamil Gric

kamil.gric@acomware.cz

+420 737 289 527

 


O SPOLEČNOSTI ACOMWARE

Acomware je specializovaná konzultační společnost pro e-commerce a digitální marketing. Od roku 2002 pomáhá firmám, aby v jeho prostředí dosahovaly co nejlepších výsledků. Zvyšuje prodeje, buduje nové značky nebo zlepšuje péči o zákazníky. Služby společnosti využívají obchodní řetězce, e-shopy i výrobní firmy.

Česká e-commerce scéna je pro Acomware domovem, který se snaží aktivně rozvíjet a kultivovat. Podílí se na vývoji a implementaci nových nástrojů a technologií, školí odborníky i nadšence. Na webu www.acomware.cz publikuje unikátní výzkumy a studie. Je pořadatelem konferencí Performance 2020, Emailing 2020 a cyklu diskuzí Eshopista.

Další příspěvky

Petr Vondráček řídí obchod a konzultanty ve společnosti Acomware

Petr Vondráček řídí obchod a konzultanty ve společnosti Acomware

Novým členem vedení konzultační společnosti Acomware je Petr Vondráček. Bývalý marketingový ředitel mBank nebo Poštovní spořitelny má na starosti říze...

číst
Nově spravujeme výkonnostní kampaně, SEO a linkbuilding pro společnost TESCOMA

Nově spravujeme výkonnostní kampaně, SEO a linkbuilding pro společnost TESCOMA

Praha, 27. května 2019 – Výkonnostní kampaně, optimalizaci e-shopu a linkbuilding českého výrobce a prodejce kuchyňských potřeb TESCOMA má nově na sta...

číst
Kreativu v Acomware přebírá Luděk Kováč

Kreativu v Acomware přebírá Luděk Kováč

Novým kreativním ředitelem v konzultační společnosti Acomware je od dubna Luděk Kováč. Ten v minulosti působil na kreativních pozicích v agenturách Wu...

číst
cs_CZCZ