Už 18 % objednávek v e-shopech pochází z mobilních zařízení. Číslo dále poroste, tvrdí odborníci

Praha, 12. října 2016 – Kladný vztah Čechů k mobilům a tabletům se stále výrazněji projevuje také ve způsobu, jakým nakupují na internetu. V 3. čtvrtletí letošního roku dosáhl počet nákupů, které Češi uskuteční z mobilních zařízení, nového rekordu. Na návštěvnosti tuzemských e-shopů se mobily a tablety podílejí již téměř z 30 %.

Uvedená čísla vyplývají z analýzy e-commerce trhu za 3. čtvrtletí letošního roku, kterou připravila konzultační společnost ACOMWARE. „Čísla jasně ukazují dvě věci – česká e-commerce meziročně nadále výrazně roste a stále větší podíl na tom mají nákupy z mobilních zařízení,“ říká Ondřej Klega z konzultační společnosti ACOMWARE. Celý e-commerce trh rostl v 3. čtvrtletí meziročně o 18 % – největší nárůst obratu zaznamenaly mobily (45 %) a tablety (17 %).

Jsou to právě mobilní zařízení, která již tvoří více než 18 % veškerých objednávek uskutečněných v českých e-shopech. Na tržbách e-shopů se podílejí z 15 %. „Před dvěma lety byl podíl mobilních zařízení zhruba poloviční. A vezmeme-li v potaz, že na návštěvnosti se podílejí už z 30 %, je role mobilů v nákupním procesu naprosto zásadní. Nejen pro nákupy, ale i zjišťování informací, první interakci s prodejcem a podobně,“ vysvětluje Klega. Ten odhaduje, že o letošních Vánocích bude již každá pátá objednávka v e-shopech pocházet z některého z mobilních zařízení.

Pokud jde o další výsledky e-commerce trhu, mezi 2. a 3. čtvrtletím došlo k poklesu počtu objednávek. Rostly naopak jiné metriky. „Pokles v počtu transakcí je typický pro období letních prázdnin. Zajímavější je, že významně vzrostla průměrná hodnota objednávky na 1 868 Kč, což je o skoro 400 Kč více než v předchozím čtvrtletí. Díky tomu bylo nakonec 3. čtvrtletí v průměru obratově lepší, než to předchozí,“ dodává Klega.

 

Česká e-commerce ve 3. čtvrtletí 2016

 

  1. Český trh e-commerce meziročně vzrostl o 18 % (celkový obrat e-shopů). Nejvíce rostou obchodníkům příjmy z mobilů (45 %) a tabletů (17 %). Desktopy rostly o 15 %.
  2. Nejvyšší podíl na tržbách mají stále desktopy: tvoří necelých 85 %. U mobilů je to skoro 10 %, u tabletů přes 5 %.
  3. Mobilní zařízení již tvoří 30 % návštěvnosti českých e-shopů. Pochází z nich 18 % všech objednávek.
  4. Letošní 3. čtvrtletí bylo pro tuzemskou e-commerce úspěšnější než 2. čtvrtletí. Celkový obrat i přes pokles počtu transakcí vzrostl o 1 %. Důvodem je zejména růst průměrné hodnoty objednávky (1 868 Kč versus 1 481 Kč).

 

ACOMWARE E-commerce Index

Metodika: V rámci analýzy byla zkoumána data více než 60 českých e-shopů se souhrnným ročním obratem přibližně 3 miliardy Kč. Zdroj dat: Google Analytics.

O společnosti ACOMWARE s.r.o.

ACOMWARE je specializovaná konzultační společnost pro e-commerce. Zaměřujeme se především na pomoc při vstupu na on-line trh, e-commerce poradenství, zvyšování návštěvnosti, obchodní výkonnosti a inteligentní e-mailing. Za 13 let fungování jsme obsloužili přes 3 000 internetových projektů.

Tým tvoří více než 60 zkušených specialistů. V rámci rozvoje e-commerce publikujeme řadu případových studií nebo analýz, dále také pořádáme školení nebo workshopy. Všem příznivcům e-commerce přinášíme také cyklus diskuzí s úspěšnými internetovými podnikateli Eshopista.

 

Kontakt pro média

Kamil Gric 

tel. +420 737 289 527

e-mail: kamil.gric@acomware.cz

Buďte v kontaktu a konzultujte svůj projekt ještě dnes!

Kontaktní údaje

Těší nás, že jste se rozhodli nás kontaktovat.

Čím podrobněji popíšete svůj dotaz či problém, tím lépe Vám budeme moci pomoci. Děkujeme za zadání Vašich kontaktních údajů, které nám umožní pružnější komunikaci s Vámi. Budeme Vás kontaktovat v nejkratší možné době. Jsme rádi za důvěru, kterou do nás vkládáte.Recepce: (+ 420) 737 289 119

*

*

*


*