Dvě třetiny obchodních řetězců už prodávají i přes e-shop. Zákazníkům nabízejí stále lepší služby

Praha, 2. 2. 2016 – Možnost nakoupit na internetu už svým zákazníkům nabízejí více než dvě třetiny největších obchodních řetězců v ČR. Nejvíce e-shopů přitom loni otevřeli prodejci módy, své zboží online stále nenabízejí naopak prodejci potravin nebo drogerie. Lepší se i nabídka služeb. Vyplývá to z výzkumu konzultační společnosti ACOMWARE.

Z výzkumu na vzorku 126 největších obchodních řetězců, který připravila společnost ACOMWARE ve spolupráci s katedrou marketingu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, vyplývá, že se přístup prodejců k trhu e-commerce za poslední 2 roky dramaticky zlepšil. Vlastní e-shop podle posledních čísel provozuje již 67 % velkých řetězců. „Stoupá nejen celkové množství obchodníků, kteří začali s provozem e-shopu, ale také segmentů, v nichž už e-shop provozují všechny největší značky na českém trhu. Platí to třeba pro hračky, knihy, ale nově také koberce či koupelnové vybavení,“ vysvětluje Jan Penkala, CEO konzultační společnosti ACOMWARE.

Mezi segmenty, v nichž došlo v roce 2015 k největšímu nárůstu počtu nových e-shopů, patří též lékárny nebo stavebniny. Na opačném chvostu se stále krčí potraviny a drogerie. Počet nových internetových obchodů přitom bude rovněž v příštích letech přibývat. „Očekáváme, že do tří let přibude dalších až 25 e-shopů. Na internetu už v té době nebude prodávat jen zlomek řetězců, zhruba každý desátý,“ domnívá se Penkala.

Takřka všechny obchodní řetězce již v současnosti využívají internet alespoň k základní prezentaci své značky a zboží. Ty obchody, které nemají e-shop, zpravidla zveřejňují na svých stránkách katalog zboží nebo akční letáky. Tištěné letáky a katalogy zpravidla tvoří značnou část nákladů na propagaci obchodních firem. Prezentace online je tak přirozeně lákavou alternativou, byť v dohledné době tištěnou formu plně nenahradí. Firma tímto způsobem bezesporu zvyšuje dohledatelnost svého sortimentu či akčních nabídek,“ vysvětluje Václav Stříteský z Vysoké školy ekonomické. Obchodníci také v loňském roce více než v předchozím zareagovali na trend mobilního nakupování. E-shopů či webů optimalizovaných pro mobilní zařízení meziročně přibylo o 76 % a celkem jich je 79 ze 126 sledovaných.

Pro koncové zákazníky je pozitivní též stále větší možnost vyzvednout si či reklamovat zboží v kamenných pobočkách. „Vyzvednutí zboží na prodejně nabízejí už téměř tři čtvrtiny všech retailistů a téměř všechny e-shopy, které byly spuštěny v roce 2015. To ukazuje, že si prodejci uvědomují, že zákazníci chtějí mít k dispozici stejné služby bez ohledu na to, kde právě nakupují,“ vysvětluje Penkala. Ještě výrazněji rostl v roce 2015 počet e-shopů, které nabízejí možnost reklamace či vrácení zboží na prodejnách. Meziročně je jich o 52 % více. Stále ale platí, že tuto službu nabízí jen zhruba každý druhý prodejce.

Hlavní závěry retailové studie:

  1. Celkem 67 % největších obchodních řetězců už prodává své zboží ve vlastním e-shopu – celkem jde o 84 firem, loni to bylo 71.
  2. Nejvíce nových e-shopů přibylo mezi prodejci módy či stavebnin. Polepšily si také lékárny. Nejmenší množství e-shopů je stále mezi prodejci potravin a drogeriemi.
  3. V řadě segmentů již platí, že online jsou všechny největší řetězce – je to případ prodejců hraček, knih, koberců, koupelen či zverimexů.
  4. Ubylo rovněž firem, které nejenže nevlastní e-shop, ale ani nevyužívají své webové stránky k vydávání akčních letáků či prezentaci katalogu zboží. Aktuálně jsou pouhé 4, před rokem jich bylo 13.
  5. E-shopy a weby obchodních řetězců jsou mnohem lépe optimalizovány pro mobilní zařízení – optimalizováno je 80 těchto webů, což je meziročně o 76 % více.
  6. Možnost vyzvednout si zboží na prodejně nabízí 74 % řetězců provozujících e-shop a takřka všichni ti, kdo spustili e-shop v posledních 12 měsících.
  7. O polovinu vzrostl počet e-shopů, které nabízejí možnost reklamace či vrácení zboží v kamenné prodejně. Přesto tuto službu nabízí jen o něco málo více než každý druhý prodejce.
  8. Přes 80 % prodejců nabízí v e-shopech dopravu zdarma: 3 firmy dokonce bez ohledu na zakoupený typ zboží. Zbylých 65 prodejců podmiňuje dopravu zdarma určitou minimální hodnotou nákupu.
  9. Spokojenost s e-shopy mezi zákazníky meziročně stoupla: hodnocení menší než 90 % v rámci nákupního rádce Heureka.cz má pouze 1 prodejce. Před rokem jich bylo 6.
  10. Nejhledanější značkou na internetu zůstává Lidl. Z první desítky vypadla značka Adidas, kterou nahradil Datart.

 

O společnosti ACOMWARE s.r.o.

ACOMWARE je specializovaná konzultační společnost pro e-commerce. Zaměřujeme se především na, e-commerce poradenství, exportní strategie, multikanálový marketing a pomoc při vstupu na online trhy, výkonnostní marketing, digitální média a inteligentní e-mailovou komunikaci se zákazníky. Za 13 let fungování jsme obsloužili přes 3 000 internetových projektů.

Tým tvoří více než 55 zkušených specialistů. V rámci rozvoje e-commerce publikujeme řadu případových studií nebo analýz, dále také pořádáme školení nebo workshopy. Všem příznivcům e-commerce přinášíme také cyklus diskuzí s úspěšnými internetovými podnikateli Eshopista.

 

Kontakt pro média

Rubikon PR

Jan Novosad

tel: +420 606 057 539

email: jan.novosad@rubikonpr.cz

 

Buďte v kontaktu a konzultujte svůj projekt ještě dnes!

Kontaktní údaje

Těší nás, že jste se rozhodli nás kontaktovat.

Čím podrobněji popíšete svůj dotaz či problém, tím lépe Vám budeme moci pomoci. Děkujeme za zadání Vašich kontaktních údajů, které nám umožní pružnější komunikaci s Vámi. Budeme Vás kontaktovat v nejkratší možné době. Jsme rádi za důvěru, kterou do nás vkládáte.Recepce: (+ 420) 737 289 119

*

*

*


*